سیستم کنترل هوشمند

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و لزوم تجهیز تصفیه خانه ها به امکانات کنترلی و نظارتی و تنظیم نگهداشتن پارامترهای کیفی و یا کمی پروسه تصفیه، با هدف رسیدن به استانداردهای مورد نیاز، استفاده از سیستم های کنترل اتوماتیک بسیار حائز اهمیت می گردد.

قطعا نقش و حضور پرسنل تاسیسات در تصفیه خانه ها غیر قابل چشم پوشی خواهد بود ولی شرایط متعددی از جمله: تعداد پارامترهای کیفی، لزوم اندازه گیری هر چه دقیق تر میزان پارامترها، شرایط محیطی و عملکرد مداوم سیستم ها، بروز خطای انسانی در اندازه گیری ها، اعلام یا گزارش هر چه سریعتر میزان اندازه گیری ها به پروسس مرکزی سیستم، انجام واکنش های لازم در کوتاهترین زمان و. .. ایجاب می کند از تجهیزات کنترل اتوماتیک بهره گیری شود.

استفاده از تجهیزات مزبور علاوه بر بالا بردن دقت در اندازه گیری ها و صدور فرمان های لازم به سایر بخش های مرتبط، موجب کاهش هزینه های بهره برداری و خطاهای اندازه گیری و عملیاتی خواهد شد.

آنچه در این سیستم ها قابل توجه خواهد بود آن است که بایستی علاوه بر سادگی نصب و بهره برداری، توانایی اندازه گیری، کنترل و صدور فرمان های لازم را داشته و از دقت و کیفیت بالایی برخوردار باشند. همچنین توانایی برقراری ارتباط با سایر سیستم های مولتی مدیا مانند: کامپیوترها (لپ تاپ)، تلفن همراه و… را داشته باشند.

بنابراین کاربرد روز افزون و هر چه فراگیرتر این سیستم در بخش تصفیه خانه های آب و یا فاضلاب و همچنین تصفیه خانه های مجموعه های ورزشی حائز اهمیت می باشد. پکیجی که در این بخش معرفی می گردد توسط کارشناسان کارآزموده و با تجربه این شرکت طراحی، برنامه ریزی و ساخته شده است.

بکارگیری المانها و قطعات مختلف در سیستم اتوماسیون مزبور همگی از برندهای معتبر اروپایی و آمریکایی و یا ژاپنی می باشد که دقت بالای اندازه گیری و کارکرد را به همراه خواهد داشت.

نکته مهم در این پکیج آن است که با تجربه طولانی مدت کارشناسان این شرکت در امر طراحی، اجرا و بهره برداری سیستم های تصفیه، تاسیسات و یا تهویه مطبوع، کلیه پارامترهایی که باید کنترل گردند در سیستم گنجانده و امکان تنظیم حدود مجاز آن ها نیز تعریف شده و در عین حال توانایی افزایش تعداد و یا تغییر میزان پارامترها را خواهد داشت.

بنابراین کاربرد روز افزون و هر چه فراگیرتر این سیستم در بخش تصفیه خانه های آب و یا فاضلاب و همچنین تصفیه خانه های مجموعه های ورزشی حائز اهمیت می باشد. پکیجی که در این بخش معرفی می گردد توسط کارشناسان کارآزموده و با تجربه این شرکت طراحی، برنامه ریزی و ساخته شده است.

بکارگیری المانها و قطعات مختلف در سیستم اتوماسیون مزبور همگی از برندهای معتبر اروپایی و آمریکایی و یا ژاپنی می باشد که دقت بالای اندازه گیری و کارکرد را به همراه خواهد داشت.

نکته مهم در این پکیج آن است که با تجربه طولانی مدت کارشناسان این شرکت در امر

طراحی، اجرا و بهره برداری سیستم های تصفیه، تاسیسات و یا تهویه مطبوع، کلیه پارامترهایی که باید کنترل گردند در سیستم گنجانده و امکان تنظیم حدود مجاز آن ها نیز تعریف شده و در عین حال توانایی افزایش تعداد و یا تغییر میزان پارامترها را خواهد داشت.

همان گونه که ذکر شد سیستم کنترل هوشمند ساخت این شرکت در سه بخش تصفیه آب، تصفیه فاضلاب و مجموعه های ورزشی و تاسیسات مرتبط با آن استفاده می گردد. لذا در ادامه به طور خلاصه در هر بخش توانایی و کارکرد این سیستم به صورت مجزا بیان می گردد:

مجموعه های ورزشی

این سیستم جهت کنترل تمام پارامترهای نگهداری و کنترل کیفی در بخش های استخر، جکوزی، سونای خشک و بخار و حوضچه آبسرد به صورت تمام اتوماتیک طراحی شده است که شامل موارد ذیل می باشد:

 1. کنترل رطوبت: به صورت نمایش میزان آن و تنظیم حد مطلوب رطوبت به صورت خروجی ساده و همچنین قابلیت تنظیم فرکانس اگزاست فن خروجی
 2. کنترل دما: به صورت نمایش میزان دمای محیط و تنظیم آن به صورت خروجی های مربوطه و کنترل و فرمان به شیر برقی های گرمایش از کف و یا فن کوئل ورودی هوای تازه و سیستم گرمکن مربوطه
 3. تنظیم سیستم تصفیه استخر: با قابلیت تنظیم سه زمان در طول شبانه روز و تنظیم هفتگی سیستم
 4. تنظیم سیستم تصفیه جکوزی: با قابلیت تنظیم سه زمان در طول شبانه روز و تنظیم هفتگی سیستم
 5. تنظیم سیستم گرمکن استخر: با قـابلیت زمان دهـی روزانه و تغییر زمان چک کردن اتوماتیک به صورت جزیی تر حتی تا واحد دقیقه و تنظیم میزان دمای مورد نظر بر مبنای واحد سانتی گراد
 6. تنظیم سیستم گرمکن جکوزی: با قـابلیت زمان دهـی روزانه و تغییر زمان چک کردن اتوماتیک به صورت جزیی تر حتی تا واحد دقیقه و تنظیم میزان دمای مورد نظر بر مبنای واحد سانتی گراد
 7. اندازه گیری میزان کلر، ریدکس و PH: با قابلیت تنظیم حد بالا و پایین با خروجی های مربوطه برای فرمان به پکیج ها تزریق مواد شیمیایی یا تجهیزات مربوطه
 8. کنترل روشنایی محوطه استخر با قابلیت زمان بندی
 9. کنترل سیستم گرم کننده مجموعه ورزشی شامل: دمای دیگ آب گرم و یا بویلرهای بخار مربوطه به همراه الکترو پمپهای سیرکوله
 10. کنترل دمای سونای بخار و سونای خشک: با قابلیت نمایش دما و کنترل محدوده مطلوب و مجاز آن
 11. کنترل سیستم پرکن استخر وجکوزی: به صورت اتوماتیک و در زمان های مشخص از شبانه روز

لازم به توضیح است کلیه موارد فوق به صورت آپشن های قابل انتخاب بوده و با درخواست کارفرما بر روی سیستم تعبیه می گردد.

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

این سیستم نیز جهت اندازه گیری و کنترل پارامترهای مختلفی در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب می تواند مورد استفاده قرار می گیرد. در این صورت و با توجه به امکان برنامه نویسی و تعریف پارامترها و محدوده مجاز و یا صدور تعداد فرمان های لازم به بخش های دیگر مرتبط می توان عملکرد آن را در سیستم های مزبور تعمیم داد.

از جمله پارامترهای مهم در سیستم های فوق الذکر می توان به: میزان PH، میزان اکسیژن محلول، ساعت کارکرد هوادهی ها متناسب با اندازه پارامتر اکسیژن محلول، فرمان به پکیج های تزریق کننده مواد شیمیایی، اندازه گیری دبی الـکتروپمپ ها، کنترل سطح مخارن تصفیه خانه و. .. اشاره داشت. لذا با توجه به این مقدمه می توان کارایی این سیستم را به ترتیب ذیل و به صورت خلاصه عنوان کرد:

 1. کنترل PH: به صورت اندازه گیری و نمایش میزان PH فاضلاب خام، پساب خروجی، فاضلاب موجود در مخازن مختلف و یا حتی آب تصفیه شده خروجی از تصفیه خانه آب با تعریف حد بالا و پایین برای این پارامتر.
 2. کنترل کلر باقیمانده: با قابلیت تنظیم حد بالا و پایین و صدور فرمان به دوزینگ پکیج های مربوطه
 3. کنترل میزان اکسیژن محلول: با قابلیت تنظیم حد بالا و پایین پارامتر و صدور فرمان لازم به پکیج های هوادهی
 4. تنظیم و کنترل ارتفاع مایع: با قابلیت تنظیم حد بالا و پایین برای سطح مایع داخل مخازن و صدور فرمان لازم به تجهیزات مرتبط
 5. تنظیم ساعت کارکرد هوادهی: با قابلیت برنامه ریزی متناسب با میزان اکسیژن محلول و همچنین ساعت کار پکیج های هوادهی و با بکارگیری تجهیزات رزرو جهت جلوگیری از صدمه دیدن لوازم ناشی از کارکرد پیوسته
 6. تنظیم روشنایی محوطه تصفیه خانه با قابلیت زمان دهی

لازم به ذکر است بنا به سفارش و یا نیاز هر پروژه امکان برنامه نویسی و افزودن برخی پارامترهای دیگر در سیستم مقدور بوده که به صورت آپشن اعلام و اضافه می گردد.