یونیزاسیون مس و نقره

روشی کارآمد در ضد عفونی آب استخر و جکوزی

این شرکت از سال 1349 در زمینه تصفیه آب و فاضلاب و همچنین بخش طراحی، ساخت و اجرای تجهیزات تصفیه آب مجموعه های ورزشی آبی فعال بوده و همواره کارشناسان شرکت بدنبال بهترین و کارآمدترین سیستم های تصفیه و ضد عفونی آب در این زمینه ها بوده اند. آشنایی با سیستم یونیزاسیون از سال 1377 صورت گرفت که در این مورد توانستیم با یکی از پیشتازان این تکنولوژی بنام شرکت Clearwater در کشور آمریکا ارتباط برقرار نموده و از این روش در ایران استفاده نماییم، این فنآوری در دستگاهی به نام مینرال پیور به کار گرفته می شود.

اساس کار دستگاه Fenomen بر مبنای استفاده از یون مس و نقره جهت ضد عفونی و گندزدائی آب از باکتریها، ویروسها و جلبک ها می باشد. در این روش یون نقره به منظور از بین بردن آلودگی های باکتریایی، ویروسی و یون مس جهت حذف جلبک ها بکار می رود.

تاریخچه

استفاده از مس به دوران باستان در کشورهای ایران، مصر و رم باز می گردد. آنچه بارز است مردم خواص مس را در این مورد می دانسته و به همین دلیل از ظروف مسی جهت پخت و حتی نگهداری آب و غذا استفاده می کردند.

پس از بررسیهای اولیه و دقیق روی روش کار و استفاده از این سیستم در پروژه های مختلف در کشور آمریکا یا اروپا این سیستم اولین بار در سال 1377 در تهران نصب گردید. نتیجه کار به حدی مطلوب بود که از آن تاریخ تاکنون تقریباً در تمامی پروژه های این شرکت از این روش بعنوان گزینه اصلی جهت ضد عفونی آب مجموعه های ورزشی خانگی یا عمومی بهره گرفته شده است.

مدلهای این دستگاه به طور کلی در دو حالت مصارف خانگی و مصارف عمومی دسته بندی شده لذا می توان از این روش جهت تمامی پروژه ها از حجم 1000 لیتر تا چند میلیون لیتر استفاده نمود. نحوه فروش و همچنین خدمات پس از فروش کارخانه سازنده مناسب و راضی کننده بوده و عموماً سفارش و تحویل دستگاه در زمان قابل قبول صورت می پذیرد.

پس از نصب این سیستم عموماً در استخرها و جکوزی های خانگی مصرف کلر به طور کلی حذف شده ولی بنا به توصیه کارخانه سازنده در استخرهای عمومی و فقط به جهت حذف چربی (در صورت عدم توانایی سیستم تصفیه در حذف کامل آن توسط اسکیمرها یا شناور و سرریز کردن آب بداخل کانال گریل اطراف استخر و یا جکوزی) فقط حداکثر تا ده در صد میزان اولیه کلر نیاز خواهد بود که مشخص است حتی در صورت مصرف این میزان کلر، هیچگونه مشکلی برای تجهیزات یا شناگران بوجود نیامده و قطعاً مضرات کلر را نیز در بر نخواهد داشت. از سایر مزایای بسیار مهم این روش (همانند روش کلر) وجود باقیمانده یون در آب استخر یا جکوزی می باشد که برخلاف سایر روشها (مانند ازن) و در صورت ورود آلودگی در حین استفاده، باقیمانده یون، صرف از بین بردن آلودگی خواهد شد. لذا نیازی به فعال بودن سیستم به طور مداوم نخواهد داشت.

به منظور حصول اطمینان از عملکرد سیستم علاوه بر انجام آزمایشات میکروبی می توان از تست کیت مخصوصی که جزو لوازم جانبی دستگاه تحویل می شود میزان یون مس باقیمانده را اندازه گیری نمود تا همواره از وجود آب سالم مطمئن باشیم.

طی سالهای گذشته این سیستم در بسیاری از مجموعه های ورزشی نصب و استفاده شده است. احجام استخرهای مورد اشاره از ظرفیت های 40 متر مکعب تا 2500 متر مکعب بوده که عملکرد آن بسیار مطلوب و راضی کننده جهت بهره بردار و شناگران گزارش گردیده که بعنوان نمونه موارد استفاده شده می توان به استخرهای عمومی در شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، یزد، سنندج، اهواز، مشهد و … اشاره نمود.

تنها هدف بکارگیری از این سیستم در مقایسه با سایر سیستمهای جدید به منظور جایگزینی با روش کلرزنی بدلیل مزایای فراوان آن و معایب بسیار کم آن بوده که می توان به موارد روبرو اشاره نمود:

  • اشغال فضای کم جهت نصب
  • حداقل هزینه جاری در حین استفاده
  • راندمان بالا در حذف باکتری، ویروس و قارچ
  • عدم خوردگی تجهیزات سیستم تصفیه
  • عدم تاثیر بر بدن شناگران و یا لباس شنا
  • عدم تولید بو و یا گاز خطرناک یا نامطلوب در محوطه تصفیه خانه یا استخر
  • راهبری ساده و در عین حال بدون خطر
  • امکان نصب آسان سیستم در پروژه های در حال اجرا و یا در حال بهره برداری
  • پایداری یون مس و نقره در آب گرم و حتی در برابر نور خورشید

همان گونه که ذکر شد نصب دستگاه ساده بوده و با توجه به سایر بخشهای سیستم تصفیه، جای بسیار کمی را اشغال می نماید. محل نصب آن به طور کلی پس از فیلتر تصفیه و سیستم گرمایش آب بوده و به عبارتی قبل از ورود آب به داخل استخر یا جکوزی می باشد. (در محدوده یک متر از طول لوله خروجی از تصفیه خانه)

این سیستم مجهز به یک تابلو کنترل اصلی جهت تامین برق با ولتاژ مناسب و همچنین کنترل و نشان دادن وضعیت کارکرد سیستم و درجه یونیزاسیون می باشد.

با توجه به مصرف الکترودهای مس و نقره حین استفاده و کاهش میزان آن، لازم است الکترود دستگاه تعویض شده که این مهم نیز به راحتی امکان پذیر می باشد. طول عمر مفید الکترودها در صورت استفاده مطابق دفترچه بهره برداری دستگاه از حداقل یک سال تا سه سال و حتی در مواردی بیشتر نیز بوده است.

ولتاژ برق تغذیه تابلو 220 ولت و ولتاژ خروجی در دو طرف الکترودها بصورت DC و حدود 5 تا 6 ولت می باشد.

آمپراژ مصرفی نیز کم و حدود یک تا دو آمپر است. در صورت بروز خرابی یا نیاز به سرویس، آلارم ها و چراغهای وضعیت عملکرد روی تابلو و یا چراغهای هشدار دهنده اعلام می کنند.

از نکات قابل ذکر در این مقوله آنست که باید کلیه مدیران استخرها و یا استفاده کنندگان در نظر داشته باشند که کیفیت آب استخر یا جکوزی بایستی در حد کیفیت و پارامترهای آب آشامیدنی باشد که به منظور حصول چنین نتیجه ای علاوه بر آنالیز آب مصرفی می توان همواره اپراتورهای تصفیه خانه را ملزم به اندازه گیری میزان PH (درجه اسیدی)، T.D.S (کل املاح محلول در آب) و یا T.H (سختی کل) نمود.

از مزایای دیگر این روش بر خلاف سایر روشها مانند ازن، پایداری یون مس در مقابل درجه حرارت آب و یا نور در مورد استخرهای روباز و یا جکوزی ها می باشد. لذا دامنه استفاده از این روش علاوه بر استخرهای سرپوشیده در استخرهای روباز و آبگرم، جکوزی ها و یا آبنماها خواهد بود.

کاربردها

کاربرد روش یونیزاسیون در دستگاه مینرال پیور در استخرهای شنای سرپوشیده و روباز، جکوزی ها، حوضچه های آب سرد و آب درمانی، آبنماها و حتی سیستم های تصفیه آب آشامیدنی بوده و بدلیل نوع عملکرد سیستم، مشکلات مختلفی از جمله هزینه خرید اولیه بالا، هزینه جاری بالا، نیاز به اپراتورهای کارآزموده، خطرات راهبری و بهره برداری و یا استفاده از کلر مطابق با میزان اولیه و عادی وجود ندارد.

جدول مقایسه عملکرد سیستم های کُلُرزنی و یونیزاسیون در استخرهای شنا:

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

بله

خیر

بله

خیر

مضر برای چشمها

خارش پوست

رنگ بری موها

قابل انفجار و راهبری نا امن

خطرناک برای نگهداری

کمرنگ کردن لباسهای شنا

تبخیر

سمی برای محیط

بوی نامطبوع

مرتبط با انواع سرطان

سمی برای ریه ها

احتیاج به نگهداری روزانه

جذب از طریق پوست

نشت بنزن سمی از لوله ها

تولید کلروماین

احتیاج به استفاده از اسید

مضر برای محیط زیست

از بین بردن جلبک

از بین بردن باکتری

از بین بردن ویروس

حساسیت به نور خورشید

پایداری در آب گرم

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

خیر

بله

بله

بله

خیر

بله