شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران، در سال ۱۳۴۹ با نام «فنومن» تاسیس شد و در بیشتر سال‌های بعد از تاسیس خود، در زمینه طراحی و مهندسی، تولید تجهیزات، اجرا و بهره‌برداری سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب صنعتی و بهداشتی فعالیت می‌کند. شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران با بیش از نیم قرن، همچنان یکی از پیشروترین شرکت‌های فعال در ساخت و راه‌اندازی سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب کشور در صنایع مختلف است و پروژه‌های متعددی را در این حوزه با موفقیت عملیاتی کرده است. ما این سابقه و موفقیت را مدیون کادر مجرب و متخصص خود در طراحی و اجرای پروژه‌های بزرگ تصفیه آب و به ویژه فاضلاب هستیم و همواره تلاش می‌کنیم تا با ارائه خدمات و محصولات مدرن و با کیفیت به بهبود محیط زیست کمک کنیم.

سابقه؛ مسیری که شرکت آب و فاضلاب ایران طی کرد

همانطور که گفته شد، این شرکت در ابتدا با برند فنومن (Phenomena) به معنی «پدیده» کار خود را آغاز کرد. بعد از انقلاب و در سال ۱۳۶۴ نام شرکت به «تصفیه آب و فاضلاب ایران» تغییر پیدا کرد و بیش از نیم قرن است که همچنان و بدون وقفه در حوزه تامین، تجهیز و اجرای تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب بهداشتی و صنعتی خدمت‌رسانی می‌کند. این شرکت در تمام این سال‌ها، در صنایع و نهادهای دولتی و خصوصی، پروژه‌های موفقیت‌آمیز متعددی داشته است و در ادامه نیز سعی خواهد داشت با شناخت چالش‌ها و راهکارهای اثرگذار تصفیه آب و فاضلاب، به حفظ محیط زیست و سلامت عمومی جامعه کمک کند.

مأموریت، چشم‌انداز و ارزش‌های تصفیه آب و فاضلاب ایران

مأموریت: ارائه خدمات باکیفیت از طریق بهره‌گیری از راهکارها و تجهیزات روز دنیا در حوزه تصفیه آب و فاضلاب با تأکید بر حفاظت از محیط زیست

چشم‌انداز: تداوم و ارتقای سطح کیفی خدمات تصفیه آب و فاضلاب در مقیاس بالاتر در سراسر کشور

شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران همواره بر اصول اخلاقی و ارزش‌های زیر پایبند است:

حفاظت از محیط زیست مسئولیت‌پذیری احترام به خواست مشتری
استفاده از دانش روز کار تیمی کیفیت، کیفیت و کیفیت
انجام صفر تا صد پروژه تخصص و تجربه فرآیند یکتا برای هر مشتری

«اولویت اول ما محیط زیست؛ این یگانه خانه مشترک است.»

خدمات تصفیه آب و فاضلاب ایران؛ آنچه برای شما انجام می‌دهد؟

شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران (فنومن)، یک پیمانکار EPCC یا (Engineering Procurement Construction Commissioning) است. شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران، از صفر تا صد تامین، تجهیز و اجرای پروژ‌ه‌های تصفیه آب و فاضلاب کلان شهری، صنعتی، بهداشتی، بیمارستانی و دارویی را با بهره بردن از تکنولوژی روز دنیا بر عهده دارد و خدمات را در چهار مرحله ارائه می‌دهد:

۱. طراحی و مهندسی

دپارتمان طراحی و مهندسی ما با استفاده از نیروهای باتجربه و حرفه‌ای، طراحی پروژه‌های تصفیه آب و فاضلاب را در گام اول بر عهده دارند. مهندسان شرکت در طراحی‌های خود، همواره از مطالعات و تحقیقات روز دنیا بهره می‌برند تا باکیفیت‌ترین خدمات در اختیار مشتریان قرار گیرد.

۲. تامین، تدارک و ساخت تجهیزات

گام دوم فرآیند تصفیه آب و فاضلاب، تامین و تجهیز است. تامین و تولید تجهیزات، یکی از اصلی‌ترین و البته حساس‌ترین مراحل پروژه به حساب می‌آید و باید بهترین تجهیزات با بالاترین کیفیت بر اساس نوع پروژه که صنعتی یا بهداشتی باشد، به کار برده شود. شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران در این مرحله، مناسب‌ترین تجهیزات مکانیکال و الکتریکال را از طریق تولیدات داخلی باکیفیت و واردات از مطرح‌ترین تولیدکنندگان خارجی برای مرحله اجرا و راه‌اندازی بکار می‌گیرد.

۳. اجرا و راه‌اندازی

در مرحله بعد، نوبت به اجرای پروژه می‌رسد که با استفاده از اکیپ‌ها و تکنسین‌های مجرب انجام می‌شود. نصب و راه‌اندازی تجهیزات با استفاده از نقشه طراحی و نظارت مهندسان ما صورت می‌گیرد.

۴. بهره‌برداری

زمان بهره‌برداری رسیده است؛ در این مرحله با انجام آزمایشات مربوط به کنترل کیفیت عملکرد سیستم و تجهیزات، سیستم تصفیه آب یا فاضلاب راه‌اندازی‌شده به مشتریان عزیز تحویل داده می‌شود و آماده بهره‌برداری است. فقط کافی است کار را به ما بسپارید تا متناسب با نیاز صنعت شما صفر تا صد پروژه را برایتان با بهترین کیفیت، دانش روز و کارایی بالا انجام دهیم.

حوزه‌های فعالیت؛ شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران در چه زمینه‌های فعالیت دارد؟

شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران خدمات مشاوره، طراحی و مهندسی، تامین و ساخت تجهیزات، نصب تجهیزات و راه‌اندازی نهایی را در راندمان و مقیاس بالا در حوزه‌های زیر ارائه می‌دهد:

 • طراحی، ساخت و اجرای سیستم‌های تصفیه فاضلاب‌ شهری
 • طراحی، ساخت و اجرای سیستم‌های تصفیه فاضلاب‌ صنعتی
 • طراحی، ساخت و اجرای سیستم‌های تصفیه فاضلاب‌ بیمارستانی و دارویی
 • طراحی، ساخت و اجرای سیستم‌های تصفیه آب آشامیدنی و صنعتی

تصفیه فاضلاب؛ مهمترین گام تا رسیدن به بهره‌وری

شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران به عنوان یک شرکت خصوصی و با داشتن سابقه و تجربه‌ بالای نیم قرن، در جهت رشد و ارتقای بهداشت محیط زیست به شکل حرفه‌ای و جدی در حوزه تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی در مقیاس وسیع فعالیت می‌کند. تمرکز اصلی ما بر حوزه تصفیه فاضلاب‌ است و با شناسایی اجزا و مواد موجود در فاضلاب، شناسایی اثرات مخرب محیط زیستی مواد فاضلاب، طراحی روش‌های مختلف تصفیه با تکنولوژی روز دنیا و اجرایی کردن طرح تصفیه از طریق نصب تجهیزات تلاش می‌کنیم تا نقشی پُر رنگ در رسیدن به هدف انسانی و پُر اهمیت «جلوگیری از آلودگی محیط زیست» داشته باشیم. حوزه فعالیت شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران در این بخش به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • طراحی، ساخت و اجرای تصفیه فاضلاب شهری همچون مجتمع‌‌های مسکونی و تجاری، شهرک‌ها، هتل‌ها، فرودگاه‌ها، مجموعه‌های ورزشی و غیره.
 • طراحی، ساخت و اجرای تصفیه فاضلاب صنعتی همچون صنایع بالادستی (پالایشگاه‌های نفت و گاز، پالایشگاه‌های پتروشیمی، فولاد، صنایع خودروسازی، نیروگاه‌های برق، سد‌ها، معادن و غیره).
 • طراحی، ساخت و اجرای تصفیه فاضلاب بیمارستانی و دارویی همچون بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، صنایع تولید دارو و مراکز آموزشی مربوط به بهداشت و درمان و غیره.

پروژه‌های موفق؛ افتخاری در مسیر فعالیت

شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران در ۵ دهه فعالیت خود، پروژه‌های موفقیت‌آمیز بسیاری در زمینه تصفیه آب، فاضلاب و راه‌اندازی تاسیسات مجموعه‌های ورزشی را در بهینه‌ترین حالت تحویل داده است. ما در طیف وسیعی از صنایع، نهادهای خصوصی و دولتی، مراکز آموزشی، معادن، ورزشگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و غیره در سراسر کشور موفق به راه‌اندازی با کیفیت‌ترین سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب شده‌ایم. نمونه‌های زیر تنها بخشی از پروژه‌های موفق شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران است که دوست داریم با آنها آشنا شوید:

تصفیه فاضلاب

 • بیمارستان رضوی آستان قدس رضوی
 • دانشگاه علوم پزشکی
 • سد سیاه بیشه
 • زندان رجایی شهر
 • سد کارون
 • سد سیاه بیشه
 • شرکت ارم کیش
 • شرکت دقت خودرو کوشا (ایپاکو)
 • شهرک شهید بهشتی
 • فرودگاه عسلویه
 • مجموعه ورزشی انقلاب همدان
 • معدن زغال سنگ همکار
 • نیروگاه برق بندرعباس
 • و …

تصفیه آب

 • باغ موزه بانک مرکزی
 • پالایشگاه گاز پارسیان
 • سد کارون ۳
 • سد سیاه بیشه
 • سیمان ارومیه
 • شرکت اتوبوسرانی تهران حومه
 • مجتمع فولاد مبارکه
 • و …

ساختار شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران

مجموعه تصفیه آب و فاضلاب ایران، برای هر مرحله از فرآیند طراحی و مهندسی، ساخت و تامین تجهیزات، اجرا و راه‌اندازی و بهره‌برداری دارای دپارتمان‌های اختصاصی است. تمامی بخش‌های شرکت از طراحی و مهندسی (Engineering) گرفته تا پایپینگ (Piping)، الکتریکال (Electrical)، اینسترومنت (Instrument)، مالی (Finance)، منابع انسانی (HR)، فناوری اطلاعات (IT) و غیره که بیشتر داخلی هستند و برخی برون‌سپاری شده‌اند، تلاش می‌کنند تا مناسب‌ترین خدمات با استفاده از کارآمدترین محصولات و تجهیزات تحویل کارفرما شود.

اکیپ‌های اجرا و راه‌اندازی پروژه‌ها، همگی داخلی هستند و همین موضوع وجه تمایز ما نسبت به خیلی از شرکت‌‌های حوزه کاری تصفیه آب و فاضلاب است. شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران همچنین در زمینه تحقیق و توسعه (R&D) برای نوآوری در خدمات و محصولات با استفاده از دانش روز نیز سرمایه‌گذاری و فعالیت می‌کند و از آن در پیشبرد پروژ‌ه‌های تصفیه آب و فاضلاب و ارائه خدمات و تجهیزات با کیفیت بهره می‌برد. در این مسیر:

تخصصی و منحصر‌به‌فرد پیش می‌رویم!

تلاش می‌کنیم با یک تیم متخصص، با توجه به شرایط خاص شما، طراحی اولیه را به گونه‌ای منحصربه‌فرد برایتان انجام دهیم.

راهکارهای خلاق و اثربخش داریم!

برای شناسایی چالش‌ها، محدودیت‌ها و راهکارهای بهینه از دانش روز دنیا و سال‌ها تجربه و شناخت خود استفاده می‌کنیم.

تا انتها در کنارتان هستیم!

از صفر تا صد پروژه، هر نیازی که داشته باشید را بر طرف می‌کنیم و با یک نگاه همه‌جانبه و کامل برای رفع هر چالشی در طول این مسیر آمادگی خواهیم داشت.

تداوم در کیفیت و تلاش برای حفظ محیط زیست، هدف ما است!

ابعاد داخلی سازمان؛ بهترین تجهیزات داخلی و خارجی

شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران، برای تحویل با کیفیت‌ترین سیستم‌های تصفیه فاضلاب از بهترین متریال، مواد اولیه، مواد شیمیایی و تجهیزات از تولیدات ساخت داخل کشور و همچنین تولیدکنندگان برتر خارجی استفاده می‌کند. برای ما کیفیت تجهیزات، طراحی و اجرای پروژه اهمیت دارد و به همین دلیل حتی اگر منبع تامین و تدارک تجهیزات و مواد اولیه با کیفیت برای اجرای پروژه‌ها در خارج از کشور باشد، از آن دریغ نخواهیم کرد و به موازات استفاده از تولیدات داخلی از بهترین تجهیزات و مواد خارج از کشور نیز استفاده می‌کنیم.

سرمایه اصلی ما؛ نیروی انسانی مجرب

شرکت تصفیه آب و فاضلاب ایران، برای انجام وظایف خود همچون طراحی، ساخت و تدارک تجهیزات، راه‌اندازی، بهره‌برداری و همچنین تعمیر و نگهداری تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب به نیروهای متخصص و ماهر خود تکیه کرده است. نیروی انسانی ما در دپارتمان‌های مختلف دارای تحصیلات، مهارت و تجربه کاری در حوزه تخصصی فعالیت خود هستند و بر اساس ارزش‌گذاری شرکت، خود را متعهد به حفظ محیط زیست و جلب رضایت مشتری می‌دانند. مسئولیت‌پذیری، یکی دیگر از ارزش‌های شرکت ما است که کارکنان ما از طراحی و مهندسی، اکیپ‌های اجرایی و تدارک تجهیزات گرفته تا بخش مالی، پشتیبانی و تحقیقات برای ارائه بهترین خدمات در دستور کار خود قرار داده و به آن پایبند هستند.

گواهینامه ها